loading

м. Чернігів, пр. Грушевського, 166-Б

м. Чернігів, вул. Коцюбинського, 61

м. Чернігів, вул. Незалежності, 15

м. Ніжин, вул. Академіка Амосова, 15

+ 380 462 92-92-53

+ 380 97 373-04-04

+ 380 99 498-94-78

+ 380 93 567-68-78

 

UA

Відеоендоскопічні дослідження

— У нас у відділенні ми проводимо два основні дослідження: гастроскопія та колоноскопія, — розповідає наш лікар-ендоскопіст Олександр Філатов. 

Сьогодні ендоскопія активно розвивається і трансформується. Ми можемо більше, ніж думають наші пацієнти! Навіть деякі колеги не завжди знають, на що ми здатні! У тих випадках, де раніше були всі показання для хірургічного лікування, зараз ми можемо допомогти ендоскопічно.

У нашій клініці є відеоендоскоп експертного класу з функцією хромоскопії, що забезпечує виявлення найдрібнішої патології. 

— Що зазвичай приводить людину на ендоскопічні обстеження?

— Я розділив би ендоскопію з погляду профілактики та лікування на дві великі групи: це скринінгові та обстеження при наявності скарг. Так, наприклад, скринінг товстої кишки показаний всім після 45 років. 

Якщо показання до гастро- чи колоноскопії є, то на ці процедури, зазвичай, пацієнтів направляють терапевти, гастроентерологи чи хірурги. Сам пацієнт не повинен собі призначати ендоскопію.

Які симптоми зазвичай приводять людей до лікаря? 

При захворюваннях стравоходу - це печія, зригування та блювота, порушення ковтання, шлунку - біль у верхній частині живота, товстої кишки – запори, проноси, кров у калі та інші. 

Головне правило таке: якщо у людини заболів живіт і вона не може пояснити собі причину болю, обов'язково потрібно звернутися до лікаря.

— Поговоримо про гастроскопію. Зробити цю процедуру, яку зазвичай називають “ковтнути зонд”, буває не завжди просто. З якими складнощами ви стикаєтесь та як їх вирішуєте?

— Є пацієнти, які мають сильно виражений  блювотний рефлекс або вони психологічно не готові до цього дослідження. Деякі бувають настільки напружені, що вони, в принципі, не можуть пройти дослідження без наркозу. У цьому випадку виручає внутрішньовенна анестезія. Пацієнт спить, лікар робить процедуру. Все відбувається спокійно.

— Скільки часу триває процедура під анестезією?

— Стільки ж скільки й без неї. Огляд шлунка, наприклад, триває близько 7-15 хвилин.

— Яких правил перед процедурою гастроскопії повинен дотримуватись пацієнт?

— Насамперед, він має бути натще. Зі шлунка їжа йде в середньому через шість годин - від 4-х до 8-ми. Якщо у пацієнтів є звуження або виразкові рубці, тоді цей період розтягується до 12 годин.

Зазвичай ми рекомендуємо не їсти після 18 години напередодні ввечері, пити можна. Вранці ні пити, ні їсти. Шлунок має бути порожнім.

— Чи завжди за гастроскопії роблять біопсію? Від чого це залежить?

— При звичайній ендоскопії, якщо ми не бачимо показів для розширеної біопсії, матеріал береться із двох зон: з антрального відділу та тіла шлунка. Це необхідно для того, щоб оцінити наявність хелікобакторних інфекцій та атрофії (стоншення слизової оболонки шлунка), яка в майбутньому може призвести до злоякісного процесу.

— Людина у 45 років, яка підпадає під скринінг колоректального раку, проходить колоноскопію. Якщо нічого не виявлено, коли потрібно робити її наступного разу?

— Первинна колоноскопія робиться у 45 років. За її результатами визначається, через скільки потрібно провести процедуру наступного разу. Якщо кишка абсолютно чиста, лікар нічого не виявив – наступну колоноскопію необхідно робити за 10 років. Якщо знаходяться поліпи, то період залежить від їхньої кількості та морфологічного стану. У середньому – від 3 до 5 років. Також, якщо є сумніви щодо поліпів, беремо біопсію, щоб досліджувати утворення ракових клітин.

Щороку колоноскопію роблять лише тим, хто має генетичну схильність до раку товстої кишки. 

— Якщо пацієнтові нема 45 років, за якими показаннями йому можуть призначити колоноскопію?

— Коли людина має незрозумілі запори, проноси, виділення крові з калом, метастази без первинного вогнища.

— Чи колоноскопія завжди проходить під анестезією?

— Є група пацієнтів, яким можна зробити колоноскопію справді безболісно. Але, на жаль, не всім.

— Скільки триває ця процедура?

Я можу виконати колоноскопію у період від 20 до 40 хвилин. 

- Головна порада, яку можете дати своїм пацієнтам?

- Хворобу легше попередити, ніж лікувати. Тож не затягуйте, і при найменших больових симптомах одразу звертайтеся за кваліфікованою допомогою. Будьте здорові!

Запис на консультацію за телефонами контакт-центру:

(0462) 92-92-53

(093) 567-68-78